Whatsapp Bilgi Hattı 0 541 291 91 40

Granit Çizikleri Nasıl Giderilir?

Granit masa ve tezgah yüzeyler üzerindeki çatlaklar, çizikler nasıl giderilir ve onarılır, granit yüzeyleri çizilmeye karşı korumanın yolları nelerdir?

Granit Çizikleri Nasıl Giderilir?

Mutfakların vazgeçilmezi granit (tezgah, masa, tencere, tava, çaydanlık ve benzeri) eşyalar pratik kullanımları ve zarif görünümleri ile sıklıkla tercih edilmektedir. Yaygın olarak kullanılan, esasen çok sert olan granit taşlar, herhangi bir kaza, hata, ihmal ve benzeri durumlar sonucu fiziksel baskıya maruz kaldığında çizilebilmektedir. Bu çiziklerin sayıları ve derinlikleri arttıkça, zamanla içleri tortu ve kalıntı ile dolar. Oluşan bu çizikler artık bariz şekilde görünmeye başlar ve hijyenik olmayan bir ortam oluşur.

Granit yüzeylerin çiziklerinin giderilmesi için, uygulama yapılacak alan büyüklüğü ve alan yüzeyinin erişilebilirliğine göre; farklı cihazlar kullanılarak çizilen yüzeyler ilk günkü normuna dönebilmektedir. Tezgah, masa ve benzeri yüzeyler için genellikle polisaj makinesi yardımı ile yüzey uygulaması yapılır. Zemin yüzeyler için ise; büyük silim makineleri kullanılır. Her iki uygulamanın da uygulama şekli aynıdır, sadece kullanılan ekipman ve malzeme farklılıkları bulunmaktadır.

Çatlak Veya Çizik Granit Yüzey Onarılabilir Mi?

Granit yüzeylerde fiziksel temaslar sonucu çatlak ve çizilmeler oluşabilmektedir. Bu durumu granitin içten veya dıştan partiküllerinin birbirinden ayrılması ve dezenforme olması olarak tanımlayabiliriz. Granit cinsi ve rengine bakmaksızın her iki durumda da yüzeyin onarılması ve tamir edilmesi mümkündür. Burda önerilen çizik giderme yöntemleri %100 granitten imal edilmiş gerçek granit malzemeler için önerilmektedir. Mermerit, dökme demir, dökme granit, döküm mermer, döküm granit, poligranit, polügranül, bio-granit, neo-granit isimleriyle bilinen kaplamalar, yapay eşya ve tezgahlar, %100 doğal granit taşından imal edilmedikleri gibi çeşitli (polimer) reçineler içerdikleri için aşağıda önerilen yöntemler işe yaramayabilir ve yüzeylere zarar verebilir.

Granit rengi ve cinsi, yüzeyde oluşan bir çatlak derinliği ve boyutuna göre; tamir ve onarım için granit yapıştırıcıları (akemi) kullanılabilir. Çatlak derin değilse (çiziğin bir tık üstü), granit yapıştırıcısı veya epoksi tek başına rahatlıkla kullanılabilir. Derin bir çatlak varsa ve içinin doldurulması gerekiyorsa, akemi tek başına kullanılabildiği gibi, alçı karışımı (granit tozu en idealidir) ile birlikte de kullanılabilir. Bir çok renk çeşidi bulunan aynı zamanda güçlü yapıştırıcı etkisi bulunan akemi sayesinde aradaki çatlakları kapatmak mümkündür. Akemi ve alçı karışımı kullanılacaksa, kullanılan alçı karışımı %30 civarında olmalıdır. Daha fazla alçı eklenmesi, akemi maddesinin yapıştırıcı etkisini azaltabilir ve iki çatlağı birleştirip kapatacak sağlam bir dolgu oluşmaz.

Akemi ya da epoksi veya granit yapıştırıcısı ile yapıştırma işlemi ardından iyice kuruması beklenir ve ardından, sırasıyla numarasına göre kuru pedler kullanılarak yüzey zımparalanarak pürüzsüzlük sağlanır. Cilalama da kullanılan pedler ile polisaj makinesiyle yapılacak cilalama işlemi ardından, çatlak ve dolgu izleri ortadan kaybolur ve yüzey istenilen görünüme kavuşur. Granit cinsi damarlı ve desenli ise; çatlak onarımı sonrası kalan izler, neredeyse hiç belli olmaz.Granit tek renk ve özellikle koyu renk (siyah) ise; derz dolgusu ve granit rengi birbirini tutmazsa, onarılan bölge göze çarpabilir.

Çizilmiş granit yüzeyler için de, granit silim ve parlatma işi yapan yüzey yenileme firmaları, profesyonel cihaz ve ekipmanlarla yüzeyleri eski haline döndürebilirler. Gerekli ekipmanlarınız varsa, yüzeyde oluşan çizikleri kendiniz de onarabilirsiniz. Burda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, çiziklerin yüzey üzerinde kapladıkları alan ve derinlikleridir. Bu derinliklere bağlı olarak kullanılacak pedlerin ölçüleri, doğru işlem yapılabilmesi açısından önem taşımaktadır.

Çizik Giderme Uygulama Aşamaları

 • Çiziklerin giderilmesi
 • Granit yüzeyin parlatılması
 • Koruyucu cila sürülmesi (Emprenye)

Çizik Gidermede Kullanılacak Malzemeler

 • Kuru Ped (Grid Numaraları 50 – 100 – 200 – 400 – 800 – 1500)
 • Polisaj Makinesi
 • Cilalama Pedi (Gridler: 300 – 500 – 1000 – 2000 – 3000 – 6000 – 10000)

Granit Yüzeyde Çizik Giderme Uygulaması

Granit yüzeylerde çizik giderme ve cilalama uygulamasında ilk aşama olan çiziklerin giderilmesi işleminde, yüzey üzerindeki hasar durumuna bağlı olarak kuru ped ile zımparalama işlemi yapılır. Hafif çizik var ise; 200 numaralı grid ped kullanılır. Eğer tam pürüzsüzlük sağlanmaz ise; 100 numarali grid ped kullanılır. Hala pürüzsüzlük elde edilemiyorsa, 50 numaralı grid ped ile yüzey üzerinde tam pürüzsüzlük sağlanır.

Granit Yüzeyde Çizik Giderme Uygulaması
Parlatma & Cilalama

Parlatma & Cilalama

Parlatma işlemi zımparalama işleminin aksine en küçük grid numaralı cilalama pedinden başlayarak, polisaj makinesiyle (orta hızlı devirde) yüzeye uygulanır.

 • 300 no'lu grid ped uygulanır, yıkanır ve kuruması beklenir.
 • 500 no'lu grid ped uygulanır, yıkanır ve kuruması beklenir.
 • 1000 no'lu grid ped uygulanır, yıkanır ve kuruması beklenir.
 • 2000 no'lu grid ped uygulanır, yıkanır ve kuruması beklenir.
 • 3000 no'lu grid ped uygulanır, yıkanır ve kuruması beklenir.
 • 6000 no'lu grid ped uygulanır, yıkanır ve kuruması beklenir.
 • 10000 no'lu grid ped uygulanır, yıkanır ve kuruması beklenir.

Son aşama olan koruyucu cila yüzey parlaklığının belli bir süre kalıcı olmasını sağlayan, cilanın zeminle kaynaştırılması ve dış etkenlere daha dayanıklı olması için doğal gözeneklerin doldurulması işlemidir. Emprenye (koruyucu cila - mühürleme) sonrası, yüzey üzerinde hiç bir işlem yapılmadan cila türüne göre, kuruması ve zemine işlemesi için 4-24 saat arası beklenir.

bos

Granit Yüzeyleri Çizilmeye Karşı Koruyun!

Granit yüzeylerinin korunmasının en doğru yolu profesyonel cila ürünleri kullanarak düzenli aralıklarla cilalamaktan geçer. Fakat bu işlemlerin periyodik zamanlama açısından daha uzun aralıklarda olması için, extra önlemlerinde alınması gerekmektedir. Yüzeyler üzerinde kullanılan eşyaların, herhangi bir sebepten dolayı yüzeyi çizmesini önlemek için eşyaların ayak altlarına saydam koruyucu pedlerin yerleştirilmesi, eşyaların zemini çizmesini engeller. Bu sayede eşyaların baskı kuvvetinde kayması da engellenecektir. Tezgah ve masa benzeri yüzeyler içinde, şeffaf ve yapışkan granit koruma filmleri kullanılabilir.