Whatsapp Bilgi Hattı 0 541 291 91 40

Mermer Çizikleri Nasıl Giderilir?

Mermer yüzey üzerindeki çatlak ve çizikler polisaj makinesi ile nasıl giderilir, nasıl onarılır, mermer yüzeyleri çizilmeye karşı korumanın yolları nelerdir?

Mermer Çizikleri Nasıl Giderilir?

Yaşam alanlarında kullanılan mermer eşyaların yüzeylerinin çizilmesi kaçınılmazdır. Zeminlerde, eşyalarda ve cephe kaplamalarında yaygın olarak kullanılan narin bir yapıya sahip mermer taşlar, herhangi bir kaza, hata, ihmal ve benzeri durumlar sonucu fiziksel baskıya maruz kaldığında çizilebilmektedir. Bu çiziklerin sayıları ve derinlikleri arttıkça, zamanla içleri tortu ve kalıntı ile dolar. Oluşan bu çizikler artık bariz şekilde görünmeye başlar ve hijyenik olmayan bir ortam oluşur.

Mermer yüzeylerin çiziklerinin giderilmesi için, uygulama yapılacak alan büyüklüğü ve alan yüzeyinin erişilebilirliğine göre; farklı cihazlar kullanılarak çizilen yüzeyler ilk günkü normuna dönebilmektedir. Tezgah, masa ve benzeri yüzeyler için genellikle polisaj makinesi yardımı ile yüzey uygulaması yapılır. Zemin yüzeyler için ise; sanayi tipi büyük silim makineleri kullanılır. Her iki uygulamanın da, uygulama şekli aynıdır, sadece kullanılan ekipman ve malzeme farklılıkları bulunmaktadır.

Çatlak Veya Çizik Mermer Onarılabilir Mi?

Mermerin madenlerden çıkarılıp işlenip pazara sunulma aşamasından sonra, nakliye, kurulum ve montaj veya kullanıma bağlı fiziksel durumlar sonucu çatlak ve çizilmeler oluşabilmektedir. Bu durumu mermerin içten veya dıştan partiküllerinin birbirinden ayrılması ve dezenforme olması olarak tanımlayabiliriz. Mermer cinsi ve rengine bakmaksızın her iki durumda da yüzeyin onarılması ve tamir edilmesi mümkündür.

Mermer rengi ve cinsi, yüzeyde oluşan bir çatlak derinliği ve boyutuna göre; tamir ve onarım için mermer yapıştırıcıları, derz akemi kullanılabilir. Çatlak derin değilse (çiziğin bir tık üstü), mermer yapıştırıcısı veya epoksi tek başına rahatlıkla kullanılabilir. Derin bir çatlak varsa ve içinin doldurulması gerekiyorsa, derz akemi tek başına kullanılabildiği gibi, alçı karışımı (mermer tozu en idealidir) ile birlikte de kullanılabilir. Bir çok renk çeşidi bulunan aynı zamanda güçlü yapıştırıcı etkisi bulunan derz akemi sayesinde aradaki çatlakları kapatmak mümkündür. Akemi ve alçı karışımı kullanılacaksa, kullanılan alçı karışımı %30 civarında olmalıdır. Daha fazla alçı eklenmesi, akemi maddesinin yapıştırıcı etkisini azaltabilir ve iki çatlağı birleştirip kapatacak sağlam bir dolgu oluşmaz.

Akemi ya da epoksi veya mermer yapıştırıcısı ile yapıştırma işlemi ardından iyice kuruması beklenir ve ardından, sırasıyla numarasına göre kuru pedler kullanılarak yüzey zımparalanarak pürüzsüzlük sağlanır. Cilalama da kullanılan pedler ile polisaj makinesiyle yapılacak cilalama işlemi ardından, çatlak ve dolgu izleri ortadan kaybolur ve yüzey istenilen görünüme kavuşur. Mermer cinsi damarlı ve desenli ise; çatlak onarımı sonrası kalan izler, neredeyse hiç belli olmaz. Mermer tek renk ise; derz dolgusu ve mermer rengi birbirini tutmazsa, onarılan bölge göze çarpabilir.

Çizilmiş mermer yüzeyler için de, mermer silim ve parlatma işi yapan yüzey yenileme firmaları, profesyonel cihaz ve ekipmanlarla yüzeyleri eski haline döndürebilirler. Gerekli ekipmanlarınız varsa, yüzeyde oluşan çizikleri kendiniz de onarabilirsiniz. Burda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, çiziklerin yüzey üzerinde kapladıkları alan ve derinlikleridir. Bu derinliklere bağlı olarak kullanılacak pedlerin ölçüleri, doğru işlem yapılabilmesi açısından önem taşımaktadır.

Çizik Giderme Uygulama Aşamaları

 • Çiziklerin giderilmesi
 • Mermer yüzeyin parlatılması
 • Koruyucu cila sürülmesi

Çizik Gidermede Kullanılacak Malzemeler

 • Kuru Ped (Grid Numaraları 50 – 100 – 200 – 400 – 800 – 1500)
 • Polisaj Makinesi
 • Cilalama Pedi (Gridler: 300 – 500 – 1000 – 2000 – 3000 – 6000 – 10000)

Mermer Yüzeyde Çizik Giderme Uygulaması

İlk aşama olan çiziklerin giderilmesi işleminde, yüzey üzerindeki hasar durumuna bağlı olarak kuru ped ile zımparalama işlemi yapılır. Hafif çizik var ise; 200 numaralı grid ped kullanılır. Eğer tam pürüzsüzlük sağlanmaz ise; 100 numarali grid ped kullanılır. Hala pürüzsüzlük elde edilemiyorsa, 50 numaralı grid ped ile yüzey üzerinde tam pürüzsüzlük sağlanır.

Mermer Yüzeyde Çizik Giderme Uygulaması
Parlatma & Cilalama

Parlatma & Cilalama

Parlatma işlemi zımparalama işleminin aksine en küçük grid numaralı cilalama pedinden başlayarak, polisaj makinesiyle (orta hızlı devirde) yüzeye uygulanır.

 • 300 no'lu grid ped uygulanır, yıkanır ve kuruması beklenir.
 • 500 no'lu grid ped uygulanır, yıkanır ve kuruması beklenir.
 • 1000 no'lu grid ped uygulanır, yıkanır ve kuruması beklenir.
 • 2000 no'lu grid ped uygulanır, yıkanır ve kuruması beklenir.
 • 3000 no'lu grid ped uygulanır, yıkanır ve kuruması beklenir.
 • 6000 no'lu grid ped uygulanır, yıkanır ve kuruması beklenir.
 • 10000 no'lu grid ped uygulanır, yıkanır ve kuruması beklenir.

Son aşama olan koruyucu cila yüzey parlaklığının belli bir süre kalıcı olmasını sağlayan, cilanın zeminle kaynaştırılması ve dış etkenlere daha dayanıklı olması için doğal gözeneklerin doldurulması işlemidir. Koruyucu cila sonrası, yüzey üzerinde hiç bir işlem yapılmadan cila türüne göre, kuruması ve zemine işlemesi için 4-24 saat arası beklenir.

bos

Mermer Yüzeyleri Çizilmeye Karşı Koruyun!

Mermer yüzeylerinin korunmasının en doğru yolu profesyonel cila ürünleri kullanarak düzenli aralıklarla cilalamaktan geçer. Fakat bu işlemlerin periyodik zamanlama açısından daha uzun aralıklarda olması için, extra önlemlerinde alınması gerekmektedir. Yüzey üzerinde kullanılan eşyaların, herhangi bir sebepten dolayı yüzeyi çizmesini önlemek için eşyaların ayak altlarına saydam koruyucu pedlerin yerleştirilmesi, eşyaların mermer zemini çizmesini engeller. Bu sayede eşyaların baskı kuvvetinde kayması da engellenecektir. Tezgah ve masa benzeri yüzeyler içinse; yine şeffaf ve yapışkan mermer koruma filmleri kullanılabilir.